Blog

 

 

 

 

 

Kontakt

Tkalnia Eventowych Pomysłów - wesele w Beskidach

 

 

Jeszcze odpowiedź na pytanie "co się stanie, jeżeli nie wykupicie licencji". Jeżeli będziecie mieli szczęście i podczas przyjęcia nie pojawi się kontrola – nie stanie się nic. Niestety w przypadku braku szczęścia zapłacicie karę.

MUZYKA NA PRZYJĘCIU - OBOWIĄZKOWA OPŁATA ZAIKS I NIE TYLKO

 

Niestety zamawiając DJ bądź też zespół grający na swoje przyjęcie (nieważne czy to wesele, komunia, urodziny, itd.) należy opłacić co najmniej jedną z organizacji chroniących prawa autorskie. O co chodzi? W Polsce działają cztery stowarzyszenia:

  • ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – zajmuje się opłatami dla autorów tekstów i kompozytorów za wykonywanie i odtwarzanie,
  • ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) – opłaca producentów za odtwarzanie,
  • STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców) – tutaj są to opłaty dla wykonawców za odtwarzanie,
  • SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych) – licencje dla reprezentowanych przez siebie wykonawców (innych niż STOART) za odtwarzanie.

Trzy główne pola działalności takiego stowarzyszenia to:
- udzielanie użytkownikom twórczości zgody na jej eksploatację w imieniu tysięcy autorów,
- inkasowanie wynagrodzeń autorskich (tantiema) od użytkowników,
- podział wynagrodzeń i przekazywanie ich twórcom.

Jeżeli na Waszym przyjęciu będzie DJ, należy zgłosić się do wszystkich czterech organizacji, natomiast jeśli kapela z muzyką na żywo, wystarczy opłacić jedynie ZAiKS. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli zespół będzie również odtwarzał muzykę (przykładowo z płyt), niestety obowiązkowo będzie wykupić licencję ZAiKS, ZPAV, STOART, SAWP.

Może okazać się, iż lokal, w którym organizowana jest impreza posiada już opłaconą licencję na pewien okres czasu, wtedy zazwyczaj właściciel dolicza pewną kwotę do Waszej umowy organizacji przyjęcia z restauracją.

Kwota opłaty zależna jest od rodzaju imprezy, ilości gości, rodzaju muzyka (odtwarzana / wykonywana), wynagrodzenia wykonawcy, rodzaju lokalu oraz miejscowości. Przykładowo organizując 100osobowe wesele z zespołem grającym na żywo w domu weselnym w Katowicach, obowiązkowa opłata do ZAiKS będzie wynosiła 400zł brutto. Aby wykupić licencję należy zarejestrować się na stronie internetowej stowarzyszenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej znajdują się informacje o stronach internetowych stowarzyszeń chroniących prawa autorskie.

www.zaiks.org.pl – opłatę można obliczyć uzupełniając formularz w miejscu „Korzystanie z utworów „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych”.

www.zpav.pl, www.stoart.org.pl, www.sawp.pl– w plikach do pobrania znajdują się stawki wynagrodzeń za odtwarzanie utworów muzycznych, dla wszystkich trzech wymienionych organizacji kwoty są takie same. Nas interesuje następująca tabelka:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria